Koca Piri Reis’in 40 Yıllık Serüveni Kutlaması 22.11.2018

Yayınlanma Tarihi: 30-11-2018

Araştırma Gemimiz Koca Piri Reis’in 40. Hizmet Yılı kapsamında düzenlenen “Koca Piri Reis’in 40 Yıllık Serüveni” kutlamaları, TBMM Başkanı Sayın Binali YILDIRIM’IN teşrifleri ile 22 Kasım Perşembe günü Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

DEÜ Devlet Konservatuvarı Orkestrası’nın kısa konserinin ardından, “Koca Piri Reis’in 40 Yıllık Serüveni” isimli kısa belgesel gösterimi yapılmıştır. Enstitü Müdürümüz Sayın Prof.Dr. Günay ÇİFCİ, Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Nükhet HOTAR ve TBMM Başkanı Sayın Binali YILDIRIM açılış konuşmalarını yapmışlardır.

Açılış konuşmalarının ardından K. Piri Reis araştırma gemisinin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen Sayın Prof.Dr. Erol İZDAR adına kızı İdil İZDAR ve Gemimizin ilk kaptanı Sayın Fatih TÜRKÜSTÜN’e TBMM Başkanı Sayın Binali YILDIRIM tarafından hediye verilmiştir. Ayrca, enstitümüz tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’de Gaz Hidratı ilk örnekleyen ekipte yer alan öğrencilere de Sayın Binali YILDIRIM tarafından hediye verilmiştir.

Kutlamalar kapsamında 40. Yıl pastası, TBMM Başkanı Sayın Binali YILDIRIM, Rektörümüz Sayın Prof.Dr. Nükhet HOTAR ve gemimizin ilk Kaptanı Sayın Fatih TÜRKÜSTÜN tarafından beraberlerindeki heyet ile birlikte kesilmiştir.

Kutlamaların ardından Enstitü Müdürümüz Sayın Prof.Dr. Günay ÇİFCİ moderatörlüğünde ve Enstitümüz Emekli Öğretim Üyelerinden Sayın Prof.Dr. Adnan AKYARLI, Sayın Prof.Dr. Musa DÜZBASTILAR, Sayın Prof.Dr. Şükran CİRİK, Sayın Prof.Dr. Nihat TAŞPINAR ve Sayın Prof.Dr. Orhan USLU’nun katılımı ile gerçekleştirilen panelde, panelistler K. Piri Reis ile ilgili anılarını aktarmışlardır.

Panel sonunda panelistlere ve önceki Enstitü Müdürlerimize de plaket takdim edilmiştir.

 

Basında K. Piri Reis:

Anadolu Ajansı: Haber için tıklayınız

TRT Haber: Haber için tıklayınız

 

Fotoğraflar:

 


Font Boyutunu Değiştir
Kontrast